HoŞgELdİnİz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HoŞgELdİnİz

Arkadaşlığın Tek Adresi

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

İstanbul Park'ın işletmesi F1'e verildi

YazarMesaj
mezarcı
Co Admin
Co Admin
mezarcı

İstanbul Park'ın işletmesi F1'e verildi Empty
MesajKonu: İstanbul Park'ın işletmesi F1'e verildi   İstanbul Park'ın işletmesi F1'e verildi Icon_minitimePerş. Nis. 26, 2007 4:39 am

İstanbul Park Pisti'nin işletme haklarını, 2021 yılına kadar Formula 1 Yönetimi (FOA) Başkanı Bernie Ecclestone aldı. İstanbul Park'tan çift rakamlı milyon dolar zarar ettiklerini, bu anlaşmayla temiz bir sayfa açtıklarını söyleyen İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, pistin kesinleşmiş harcamanın 221 milyon YTL olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili İstanbul Park basın merkezinde bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya FOA Başkanı Bernie Ecclestone, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker katıldı. İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Formula 1'in İstanbul ve Türkiye'nin tanıtım projesi olduğunu belirterek, "Türkiye'yi Formula 1'den mahrum etmeden yarışların devamını sağlayacak bir formül ürettik. İstanbul Park Pisti'ni işletecek FOA ile 2021 yılına kadar anlaşma yaptık.

Anlaşmamız yıllık kira ve kardan pay şeklindedir. Pistin bakım ve onarımını kiralayan şirkete aittir. Formula 1, İstanbul'un ve Türkiye'nin tanıtım projesidir. Bu yatırım, hedefi bulan bir yatırım oldu. İki sene içinde yapılan F1 ve diğer yarışlarla Türkiye ekonomisine katkı sağlandı" dedi. İstanbul Park'tan çift rakamlı milyon dolar zarar ettiklerini, bu anlaşmayla temiz bir sayfa açtıklarını söyleyen Yalçıntaş, pistin kesin maliyetinin sonuçlanmadığını, ancak kesinleşmiş harcamanın 221 milyon YTL olduğunu sözlerine ekledi.

FOA Başkanı Bernie Ecclestone ise, İstanbul Park'ın dünyanın en iyi pisti olduğunu belirterek, "Yapılan anlaşmayla 2021 yılına kadar pisti devraldık. Burada yatırımımız karlı değil ama İstanbul Park dünyanın en iyi pisti, burada bulunmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum. Yaptığımız anlaşma İTO için son derece karlı. Bizim için ilk anlarda karlı gözükmeyebilir ama Türkiye'deki pist en iyi pist, karlı bir yatırıma döneceğine inanıyorum. Bu benim dünyada yaptığım en kötü anlaşma. Ama Türkiye'ye inanıyorum.Bu anlaşma, zannedildiği gibi 1-2 yıllık finansal getiri için yapılan bir anlaşma değil. Uzun yıllarda getirisi olacak bir anlaşma"

Ecclestone, gelecek yıl İstanbul Park'ta kaç yarış yapılacağı yönünde soruya ise, "En azından bir yarışımız kesin var" diye cevap verdi. Bir başka soru üzerine Ecclestone, MotoGP yarışlarının gelecek yıl da devam etmesinin sponsorluk anlaşmalarına bağlı olduğunu belirterek, MotoGP yarışlarının devam etmesi için üzerlerine düşen görevi yapacaklarını, kendisinin de iyi bir motosiklet yarışı hayranı olduğunu bildirdi.

Motor sporlarına Türkiye'de ilginin azaldığının belirtilmesi üzerine ise Ecclestone, şöyle konuştu: "Bence bu konuda endişelenmeye gerek yok. Tüm dünyada bu böyle. O kadar çok spor kategorisi var ki insanlar seçici davranıyor. Futbolda da aynı sorun var. Ancak çok büyük maçlar ilgi çekiyor. Burada görev bence medyaya düşüyor"

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker ise, İstanbul Park'ın iş adamı mantığıyla daha iyi çalıştırılabileceğini düşündüklerini söyledi. Bu işi dünyada en iyi bilenlerden biri olan Ecclestone ile anlaştıklarını belirten Parseker, "Bu işi en iyi bilen kişilerin pisti en iyi şekilde çalıştıracağına inanıyoruz. Bundan sonra Türkiye'nin tüm yarışlara ev sahibi olacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

1 sayfadaki 1 sayfası